Ivana Laila Drobná // Banány v Akropole

Ivana Laila Drobná // Banány v Akropole

Umelá inteligencia a jej nezdary

Môže sa zdať, že umelá inteligencia je dokonalá. Pozná všetko, v sekunde vyhľadá, pochrúme a dodá výsledok. S ľahkosťou pierka.

Opak je často pravdou a za jednoducho vyzerajúcimi výsledkami môžu byť hodiny frustrovaného zadávania slov a výrazov (promptov) do umelej inteligencie, ktorá ale chŕli výsledky, rozhodne iné, ako sme očakávali.

Ako to vlastne funguje? Umelých inteligencí je niekoľko druhov, hovorme teraz o tej, do ktorej zadáte text a ona z neho vytvorí obrázok. Ten mechanizmus je omhoho zložitejší, ale princíp funguje na tom, že jej zadáte slová, niečo ako recept. Ona si vo svojej “hlave” (databáze) nájde príslušné výrazy a pokúsi sa z nich poskladať obrázok - akúsi koláž, ktorej pridá prvky originality.

Umelú inteligenciu stále vyvíjajú a preto už napríklad nevidno nesprávne počty prstov na rukách vygenerovaných postáv ap.

Do série Banány patria obrázky vygenerované Midjourney umelou inteligenciou, kde som sa “pýtala” ako by vyzerali nové druhy banánov. Očakávala som nové tvary ovocia, no prišlo toto, čo máte možnosť vidieť na stenách v Akropole.

Prejdite si výstavu a skúste nájsť rozdiely od ozajstného sveta!

Výstava otvorená počas eventov v Akropole.

Vstup: voľný

Pripravujeme dernisáž aj s komentovanou prezentáciou za účasti autorky (pravdepodobne koncom marca).

Jednotlivé diela aj v menších formátoch na predaj.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Nenašli sa žiadne naplánované predstavenia pre toto podujatie.