Maliar jej tela

Maliar jej tela

Pierre Bonnard by sa nestal svetovo známym maliarom bez záhadnej Marthy, ktorá bola modelom takmer tretiny jeho obrazov.

Aj vďaka nej sa stal uznávaným maliarom a grafikom a spoluzakladateľom slávnej post impresionistickej umeleckej skupiny Les Nabis.

Keď francúzsky maliar Pierre Bonnard stretol Marthu de Méligny, netušil, že táto samozvaná aristokratka sa stane inšpiráciou a zmyslom jeho života a tvorby. Od prvej chvíle bola viac než len múzou a tvorila stredobod viac než tretiny jeho diel. V roku 1912 sa Pierre a Martha usadili v dome v Normandii, kde bol ich susedom slávny impresionistický maliar Claude Monet. Okolitá očarujúca krajina a jej atmosféra inšpirovali Bonnarda k namaľovaniu niektorých z jeho najlepších obrazov vrátane mnohých aktov s Martou. Jeho vrcholné plátna mu vyniesli označenia “maliar šťastia”, “majster intimity” a “posledný z impresionistov”. Pierre a Martha spolu dosiahli umelecké naplnenie vďaka pestrej láske odlišnej od štandardov svojej doby, láske preniknutej veľkým tajomstvom.

Režisér a scenárista Martin Provost dodáva: “Jedného dňa ma kontaktovala Marthina praneter. Cítila potrebu pripomenúť svetu Bonnardovo dielo, ktoré bolo z jej pohľadu nedocenené, a tak ma požiadala, aby som o ňom a jeho manželke nakrútil film. Bolo to pre mňa ako znamenie. Bonnardov obraz Marty som mal zavesený nad posteľou od detstva. Keď som potom začal pracovať na scenári, uvedomil som si, aký silný príbeh sa skrýva za ich tajným vzťahom.”

Násilie
Sex
Nahota

Dĺžka podujatia: 123 minút
Rok výroby: 2023
Dátum lokálnej premiéry: 25. január 2023

Nenašli sa žiadne naplánované predstavenia pre toto podujatie.

Réžia

  • Martin Provost

Hrajú

  • Cécile de France
  • Vincent Macaigne
  • Stacy Martin
  • Anouk Grinberg
  • André Marcon