Sedliaci

Sedliaci

Po celosvetovom úspechu filmu S láskou Vincent sa tentoraz režisérska dvojica DK Welchman a Hugh Welchman zamerala na jedno z najvýznamnejších diel poľskej literatúry, na Sedliakov. Román, za ktorý jeho autor W. S. Reymont získal Nobelovu cenu.

Ústrednou postavou príbehu je krásna Jagna, chudobné dievča, do ktorého sa zamiluje starý a bohatý sedliak Boryna. Napriek protestom svojej rodiny sa s ňou ožení. Jagna však stojí pred rozhodnutím, či je pre ňu dôležitejší spokojný život, alebo láska k Antekovi, synovi sedliaka Borynu. Nanešťastie, v krajine tradícií sa láske nedáva prednosť.

Režiséri sa vo filme vracajú k svojim poľským koreňom a román Władysława Reymonta predstavujú širokej verejnosti technikou animovanej maľby, ktorá si už získala srdcia státisícov fanúšikov po celom svete vďaka filmu S LÁSKOU VINCENT, nominovanému na Oscara. Vo filme Sedliaci sa nesústredili len na samotný román, ale interpretovali doň aj maľby významných predstaviteľov hnutia Mladé Poľsko, ako sú Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc a Leon Wyczółkowski. Ako sami hovoria, bola to pre nich ďalšia objavná cesta, ktorá im umožnila hlbšie preniknúť do emocionálnych možností a estetickej krásy, ktorú môže animácia v podobe špeciálnej olejomaľby vniesť do filmového príbehu.

Film Sedliaci mal svetovú premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte.

Dĺžka podujatia: 114 minút
Rok výroby: 2023
Dátum lokálnej premiéry: 21. december 2023

Nenašli sa žiadne naplánované predstavenia pre toto podujatie.

Réžia

  • Dorota Kobiela

Hrajú

  • Julia Wieniawa-Narkiewicz
  • Maciej Musial
  • Sonia Mietielica
  • Ewa Kasprzyk