Skrotená záhrada

Skrotená záhrada

Galéria

Poetická óda na súperenie medzi mužmi a prírodou.

Dokument filmárky Salomé Jashi sleduje mohutné a prastaré stromy prepravované – s veľkými nákladmi a nepríjemnosťami – z pobrežia Gruzínskej republiky do súkromnej záhrady bohatého a politicky mocného muža.

Úvodný záber pôsobivého environmentálneho filmu režisérky Salomé Džaši zachytáva strom vysoký ako 15-poschodová budova, ako pláva na nákladnom člne cez Čierne more. Prepravujú ho do záhrady vzdialenej stovky kilometrov, ktorú vlastní istý bohatý muž. Jeho vášňou je presádzať cudzokrajné stromy do svojho umelého raja. Film Skrotená záhrada jedinečným filmárskym štýlom zobrazuje surrealistické vytrhávanie prastarých stromov z gruzínskych lokalít. S každým vykoreneným stromom sa stupňuje napätie medzi robotníkmi a dedinčanmi. Niektorí vidia finančné stimuly – nové cesty a štedré poplatky, zatiaľ čo iní s hnevom oplakávajú stratu toho, čo sa považovalo za nehybný monolit kolektívnej histórie a pamäti mesta. Džaši pozorným a bystrým okom dokumentuje moc jediného človeka nad prírodnými záhradami Zeme i to, ako ľahko si jednotlivec môže privlastniť a vykoreniť majestátne živé artefakty identity krajiny, hoci k nim nemá žiadny vzťah.

Premietanie v rámci podujatia Enviro workshop. Čas premietania orientačný, po skončení prednášky, približne okolo 19:00.

Vstup na premietanie dobrovoľný.

Dĺžka podujatia: 86 minút

Nenašli sa žiadne naplánované predstavenia pre toto podujatie.