Od kina Partizán po priestor pre kultúru Akropola

Štvrtok 3. októbra, 17.30
Vstup: 0 €

Návštevníkom Dňa architektúry odprezentujeme históriu kremnického kina na fotkách a výkresoch spojenú s prehliadkou interiérov súčasného stavu.

Kino Partizán v Kremnici vybudovali v 50. rokoch 20. storočia ako jednoúčelovú budovu, podľa vtedajšieho výkladu dejín za hrdinskú pomoc obyvateľov Kremnice partizánom počas druhej svetovej vojny. Počas nasledujúcich dekád bola budova mierne stavebne upravovaná, dodnes sú však zachované mnohé pôvodné prvky. V 60. rokoch vybudovali eleváciu hľadiska, v 70. rokoch zmodernizovali interiér a v 90. rokoch, po znížení návštevnosti kamenných kín, upravili foyer pre potreby videoherne a videopožičovne a vybudovali javisko pre divadelný festival Kremnické gagy. Začiatkom 21. storočia, po ekonomickom kolapse kamenných kín, bola budova opustená. Od roku 2007 ju prevádzkuje Občianske združenie 1115, ktoré budovu prispôsobilo (a ďalej pripôsobuje) a využíva ako multifunkčný kultúrny priestor. Kvôli podobe s antickým Partenónom dali kinu názov Akropola.

Medzinárodný deň architektúry je oficiálne ustanovený na prvý októbrový pondelok. V Čechách a na Slovensku sa oslavuje celý týždeň. Umožňuje ľuďom nahliadnuť na zaujímavé stavby nevšednou optikou. Viac o podujatí Deň architekúry.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.