Marína Zavacká: Ľudácka prevýchova

Štvrtok 9. mája, 18.00

Blíži sa sviatok Dňa víťazstva nad fašizmom, preto sme do Akropoly pozvali známu slovenskú historičku Marínu Zavackú, PhD.

Marína Zavacká sa venuje dejinám propagandy a širšieho kontextu budovania totalitných režimov v 20. storočí. Svoj výskum orientuje najmä na obdobie nedemokratických režimov na území Slovenska.

V Kremnici predstaví svoju knihu Ľudácka prevýchova. Základ knihy tvorí text, ktorý napísala Mária Janšáková, ktorá mala z ľudáckeho hľadiska priam vzorový životopis. Bola Slovenka, katolíčka, starostlivá matka a svoje nadpriemerné vzdelanie využívala na podporu manželovej kariéry a pri sociálnej a osvetovej činnosti. Napriek tomu sa však na jeseň roku 1939 ocitla na samotke v Ilave ako politická väzenkyňa. Na slamníku priamo na hlinenej dlážke, bez liekov, bez súdu, bez možnosti obhajoby, zbavená svojich práv. Dôvod jej zaistenia nepoznal ani policajný vyšetrovateľ. Odporučil jej len „niečo priznať“, aby mala nižší trest. Po prepustení sa rozhodla z traumatizujúceho pobytu vo väzení „vypísať“. Tak vznikol vyše osemdesiatstranový text, ktorý historička Marína Zavacká doplnila o poučený komentár.

„Rozprávky o bájnom živote za vojnového slovenského štátu sú stále živou súčasťou nášho ľudového i politického folklóru. Paradoxne, čím menej pamätníkov tých čias ešte žije, tým je táto mytológia akoby vitálnejšia.“ (I. Otčenáš, .týždeň)

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.